su kuyusu

     Sa’d b. Ubâde’nin annesi vefat etmişti ve Rasûlullah (S.A.V)’a gelerek: “Ey Allah’ın Rasûlü! Annem öldü onun adına sadaka verebilir miyim?” diye sordu. Rasûlullah (S.A.V) da: “Evet” buyurdu.  Sa’d: “Hangi sadaka daha hayırlı ve değerlidir?” diye sorunca, Rasûlullah (S.A.V): “İnsan ve hayvanların su ihtiyaçlarına cevap vermektir” buyurdu. (Nesai, İbn Mace) Bunun üzerine Sa’d, Medine’de bir çeşme yaptırmış, o çeşme uzun süre insanlara hizmet etmiştir. (İbn Hanbel, Müsned)

     Allah Teâlâ’nın en büyük lütuflarından olan su ne yazık ki Afrika ve Güney Asya’da yaşayan kardeşlerimizin ulaşmakta büyük zorluk çektiği bir nimet. Dünya’da çoğu Müslüman yaklaşık 700 milyon insan temiz ve sağlıklı su içemiyor. Çamurlu su birikintilerden iptidai şartlarda arıtılarak elde edilen sular her hafta çoğu 5 yaşın altındaki çocuk ve bebek olmak üzere 2 bin insanın hayatına mal oluyor. Özellikle kadın ve çocuklar günde 6 saatlerini evlerine su taşımakla geçiriyor. Çocuklar eğitimlerine zaman ayırmada güçlük çektiği gibi, kadınlar evleri ve aileleriyle yeteri kadar ilgilenemiyor.  

     Hayırsever vatandaşlarımızın yaptığı su kuyusu bağışlarıyla suya ihtiyaç duyulan bölgelerde su kuyusu açarak susuzluk sorununun giderilmesini sağlıyoruz. Aldığımız bağışları temiz su kuyuları açmak üzere değerlendiriyoruz ve vakfımız aracılığıyla insanların din kardeşlerine yardımcı olmalarına aracı oluyoruz.

      Su insanlığa sunulmuş en büyük nimettir ve tüm insanlığın ortak malıdır. Deniz, büyük göl ve büyük ırmak gibi su kaynakları kimsenin mülkiyetinde sayılmaz. Her bireyin bunlardan yararlanma hakkı vardır. Hz. Peygamber, “Üç şey vardır ki bunlar asla yasaklanamaz: “Su, ot ve ateş” buyurmuştur.  Bu yasaklanamayan üç unsurun Müslümanların ortak malı olduğu bildirilmiştir.

Dünyanın yüzde 70’inin suyla kaplı olmasına rağmen içilebilir su oranı oldukça düşük. Araştırmacılara göre, yeryüzündeki suyun yüzde 97’sinden fazlası, insanların kullanımına uygun olmayan tuzlu sulardan oluşuyor. İçilebilir tatlı suların dünyadaki suya oranı yüzde 3’ün altında ve temiz suyun büyük bir bölümü kutuplarda yer alıyor. Tatlı suların da sadece üçte biri kullanılabiliyor. Dolasıyla insanın kullanabileceği su miktarı, dünyadaki toplam su varlığının yüzde 1’inin de altında. Bu veriler, içilebilir su kaynaklarının ne kadar kısıtlı olduğunu gözler önüne seriyor.

Kesin bir oran ile birlikte yaklaşık; • Bebeklerde yüzde 90    • Çocuklarda yüzde 70  • Yetişkinlerde yüzde 60  • Yaşlılarda ise yüzde 50 oranındadır.

       Yetersiz su içilmesi birçok sağlık sorununu beraberinde getirir. Bunlar;   Uzun süreli susuzluk sonrasında vücuttaki sıvı miktarının yüzde 15’inin kaybedilmesi, komaya ve hatta yaşamın kaybedilmesine bile neden olabilir. Vücuttaki suyun azalması sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak sıkışmaları, zihinsel performansta bozulmalar, beden hareketlerinde azalma ve baş ağrılarını beraberinde getirir. 

      Su sıkıntısının yoğun olarak yaşandığı bölgelerde standart kuyuların çare olamadığı yada suya ulaşmanın zor olduğu coğrafyalarda, 100mt-300mt derinliklere inilerek, depo, güneş paneli, musluk, gibi özellikler ekleyip istidafe eden kişi sayısını maksimum düzeye çıkaran hatta bulunduğu bölgeyi kalkındırmayı amaçlayan kuyu çeşididir.

Bangladeş El Pompalı Su Kuyusu

Yaşamın devamlılığı için temiz suya ihtiyaç duyulan bölgelerin en başında Güney Asya geliyor. Ülkenin nüfusu da sürekli olarak artış gösteriyor. Bunun en temel nedeni de komşu ülkelerdeki siyasi karmaşalar ve savaşlar nedeniyle gerçekleşen göçlerdir. Yoksulluk ile mücadele eden halk temiz suya ulaşmakta da büyük sıkıntılar çekiyor. Ayrıca temiz suya ulaşamayan binlerce kişi ne yazık ki hayatını kaybediyor. Su Kuyusu olarak, ihtiyaç noktalarını belirleyerek çalışma faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. 

Aileniz, arkadaş grubunuz, iş arkadaşlarınız veya akrabalarınızla bir araya gelerek su kuyusu açtırabilir ya da su kuyusu fonuna dilediğiniz miktarda bağışta bulunarak ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin suya kavuşması için gerekli çalışmalara destek olabilirsiniz.

BİR DAMLA SUYUNUZ OLSUN

HAKEV Vakfı hisseli su kuyusu çalışmalarına ‘’Bir damla suyunuz olsun 500 lira’’ ile bağışta bulunabileceğiniz gibi serbest bağış miktar bölümünü seçerek istenilen miktarda su kuyusu açılması için destekte bulunabilirsiniz.

Su kuyuları sayesinde, ölümlere neden olan tifo, kolera, zatürre, dizanteri gibi salgın hastalıkların önüne geçilecektir. Bu nedenle derneğimiz ihtiyaç önceliğine göre su kuyusu çalışmalarına devam edecektir.

Dünyanın en yoksul ve kalabalık ülkeleri arasında bulunan Bangladeş’ ve Sri Lanka insanlar yoksulluk, açlık ve susuzlukla mücadele ediyor. Yoksulluğun çok fazla olması en çok çocukları ve yaşlıları etkiliyor.

Bataklık bir ülke olan Bangladeş ve Sri Lanka fakirlik ve imkansızlıktan dolayı, bölgede normal ulaşım yolları bulunmuyor ve evlerde su şebekeleri yoktur.

Su hayatın vazgeçilmezi, en temel ve hayati ihtiyaçlarımızdan birisidir. Cennet vatanımız su yönünden son derece  zengin ve kendi kendine yetebilen nadir ülkelerden birisidir. Bizler musluklarımızdan temiz kullanılabilir suya rahatça ulaşabiliyoruz, ya bizim kadar şanslı olmayanlar? 

Kuyular Nasıl Açılıyor, Kontrol ve bakımları nasıl yapılıyor ?

Su kuyuları sondaj kullanılarak açılmakta ve pompalı tulumba sistemiyle hizmet vermektedir. Kuyu açılması için öncelikle susuzluğun yoğun olduğu köy meydanı, cami, medrese gibi susuzluğun ve kullanım ihtiyacının yoğun olduğu bölgeler belirlenerek özellikle seçiliyor. Böylece hem suya ulaşımın kolay olması eve bidonlarla taşınması hedefleniyor hem de açılan su kuyuları ile ibadete ve eğitime büyük katkı veriliyor. Hoca ve talebelere büyük fayda sağlıyor. Su kuyuları ise belirli aralıklarla düzenli olarak kontrol edilerek uzun süreler hizmette kalması sağlanarak bağışçılarımızın bizlere emanet etmiş oldukları yardımlar heba olmuyor, en verimli şekilde yerini buluyor. Bu kapsamda takip titizlikle sürdürülüyor. Öte yandan bütün kuyularımızı kayıt altına alıyoruz. HAKEV Vakfı olarak kıymetli bağışçılarımızdan aldığımız ve bizlere emanet etmiş oldukları bağış emanetlerini emanet sorumluluğu ile alıp en ihtiyaç sahibi bölgelere ulaştırıyor kuyu sahiplerinin ismine özel tabelasını kuyuya asarak istediğiniz kişi adına hayırda bulunma imkanı sunarak kuyuların açılış videolarını ve konum bilgilerine kadar toplu olarak tüm bilgileri tarafınıza şeffaflık ilkemize bağlı kalarak  iletiyoruz.

 
KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLUN

Yardım Elinizi Uzatın

İhtiyaç sahiplerine ulaştırmamız adına az çok demeden topluyor ve insanların yüzündeki ufak bir tebessümle mutlu oluyoruz. Sizde bu huzura ortak olmak için bizimle iletişime geçin.

Shopping Cart
Alışveriş sepeti0
Sepette ürün yok!
Alışverişe devam et
0
Scroll to Top
İletişime Geç
Merhaba 👋
Bağışlar hakkında detaylı bilgi almak için bize yazın.